Comments

How Much Does it Cost to Make Bread in a Bread Machine? — 3 Comments

  1. When I priced items at my local market a couple weeks ago:

    5 LB bread flour, any make was 4.99

    1/2 gallon soy milk was 2.99

    I use Himilayan salt so it’s not cheap at 7.99 a jar for 17 oz.
    I’ve seen smaller jars but did not catch the price.

    Sugar I buy by the 2lb box as I ONLY use it in bread when I don’t have honey. 2lb runs 4.99. Honey runs 5.00 per 1 lb jar depending on the place I buy it.

    Oil. I use Olive Oil exclusively and we all know how high that’s getting! I just bought 120 fluid oz for just over $20 – that’s the every day virgin oil. The specialty oil – California Arbequina extra virgin runs $10 plus for 16.9 oz and it my go to for bread.

    Yeast KAF’s SAF yeast, is 5.95 a lb. I know it costs shipping but it’s never a single item purchase so works out.

    Now I know the price point is way different than what you posted BUT no matter how I slice it (laughs) the price per loaf is WAY lower especially when considering the satisfaction of a home made loaf vs the near emptiness of a store bought (and I might add flavorless to my mind [and tongue]) loaf – even the so-called artisan breads.

    I firmly believe home made, whether by hand or machine, is not only more economical, it is more nutricious and tasty than store bought. (Now, don’t get me started on home made soups and broths or we’ll be here all day 🙂 )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *